Prijímanie sviatostí

Nahlasovanie prijatia sviatosti krstu a sviatosti manželstva:

Sviatosť krstu:

K prijatiu sviatosti krstu je potrebné, aby aspoň jeden z rodičov bol veriaci gréckokatolíckej cirkvi, bývajúci na území našej farnosti minimálne 3 mesiace. Prijatie sviatosti krstu je potrebné nahlásiť minimálne 2 týždne pred vyslúžením sviatosti krstu (ideálne ešte pred narodením dieťaťa). Krstní rodičia majú byť praktizujúci (prijali sviatosti) katolíci, či už gréckokatolíci alebo rímskokatolíci, starší ako 16 rokov. Rodičia a krstní rodičia prídu na jedno predkrstné stretnutie. Pri krste sa zrieknuť symbolov pohanstva a povier (červené šnúrky-nite, znamenia horoskopov...). Pri ohrození života treba postup konzultovať osobne.

Sviatosť manželstva:

K prijatiu sviatosti manželstva je potrebné, aby aspoň jeden zo snúbencov bol veriaci gréckokatolíckej cirkvi, bývajúci na území našej farnosti minimálne 3 mesiace. Prijatie sviatosti manželstva treba nahlásiť minimálne 6 mesiacov pred prijatím tejto sviatosti. Snúbenci doložia krstné listy, sobáš nahlásia na miestnej matrike a prinesú štátnu zápisnicu. Pred sviatosťou manželstva snúbenci podľa okolností absolvujú 6 predmanželských stretnutí.

Jurisdikčné územie našej farnosti:  Valaškovce; všetky ulice sídliska Pod Sokolejom a ulice: Čapajevova, Čulenova, Jasenovská, Na Podskalku,

Pod Kramovou, Sninská, Valaškovská, Humenné - Podskalka