Farnosť Humenné Pod Sokolejom vznikla vyčlenením z farnosti Humenné mesto v jubilejnom roku 2000.
    Pred vznikom farnosti sa slúžili sväté liturgie na ZŠ SNP 1 v priestoroch vestibulu. Tu prichádzali kňazi z farnosti Humenné mesto a z farnosti Porúbka. Medzi tými kňazmi, ktorí tu slúžili sväté liturgie bol aj terajší košicky eparcha vladyka Milan Chautur, kedysi pôsobiaci v Porúbke. V priestoroch školy sme mali možnosť po zriadení farnosti privítať aj terajšieho vladyku Jána Babjaka pri prezentovaní knihy Zostali verní.
    Od roku 2000 bola teda zriadená farnosť Humenné Pod Sokolejom a jej prvým správcom sa stal v júli roku 2000 novokňaz Mgr. Anton Uhrin z rodnej obce o. biskupa Jána Hirku Abranovce pri Prešove.
    Koncom roku 1997 až do roku 2003 sa realizovala výstavba chrámu svätých apoštolov Petra a Pavla vo farnosti. Základom našej farnosti sú veriaci zo Starých Valaškoviec, ktorí boli v roku 1937 vysťahovaní do Humenného. Pri tomto vysťahovaní im bol prisľúbený chrám v ich novom domove v Humennom. Keďže nebola až taká potreba hneď stavať chrám, pretože veriaci z Valaškoviec navštevovali gréckokatolícky chrám Zosnutia Presv. Bohorodičky v Humennom k naplneniu tohto prísľubu dochádza až v roku 1997, keď sa začína výstavba chrámu Pod Sokolejom.
    V júli 2001 sa uskutočnila pri chráme prvá odpustová slávnosť, ktorej kazateľom bol vtedajší kaplán o. Marek Durlák.
    Prvá svätá liturgia sa konala na sviatky Božieho narodenia v roku 2001 za preplneného chrámu. V júni 2003 vladyka Ján Babjak vykonal slávnostnú posviacku nášho chrámu.
    O rok nato v júni 2004 sa uskutočnili prvé sväté misie vo farnosti, ktoré vykonali misionári zo Stropkova o. Mikuláš Tressa a o. Miroslav Medviď. V roku 2005 sa uskutočnila obnova svätých misií.
    Prvého júla 2006 sa konala v našej farnosti prvá primičná svätá liturgia nášho prvého kňaza farnosti Humenné Pod Sokolejom o. Štefana Kucera.

Ďalší kňaz z našej farnosti o. Martin Kozej, ktorý bol vysvetený v roku 2012 a je prvým kňazom pochádzajúcim z Valaškoviec. Novokňaz pochádzajúci z našej farnosti je o. Tomáš Metýľ, ktorý 16. 6. 2013 v bazilike Minor v Ľutine prijal kňazskú vysviacku.
    Bohoslovec Matúš Verba ukončil piaty ročník.

V roku 2010 boli položené základy farskej budovy s pastoračným centrum. Stavba pokračovala v roku 2011 postavením obvodových a nosných múrov.

Na prelome rokov 2012 a 2013 bola stavba prikrytá.
    Ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli a prispievajú k hmotnému i duchovnému budovaniu našej farnosti a to: kurátorom terajším aj predchádzajúcim, cerkovníčke, kantorkám, darcom a dobrodincom, našej úžasnej mládeži, ďeťom, bohoslovcom a všetkým veriacim farnosti mladým i starým. Chcem poďakovať aj Ing. Jánovi Kontuľovi, ktorý sa podujal obnoviť a spravovať našu webovú stránku.

o. Mgr. Ján Frandofer, správca farnosti